A legkisebb Takahashi
Takahashi FS 60 C
Amikor kezdtek elszaporodni a 6 centiméter körüli apokromátok ,egyre többször felmerült bennem a gondolat, vajon egy ilyen kis távcső -még ha apokromát is-mit képes nyújtani a használójának ?
Mit mutat csillagos égből, s mi az ami esetleg versenyképessé teheti a többi távcsővel szemben ?
Gyakorlatilag az összes gyártó piacra dobta a maga kis műremekét ebben a kategóriában.Van TeleVue,Takahashi,Borg,WO 6 centis-vagy akörüli-távcső.A fülszöveg mindenütt azonos.Maximális hordozhatóságot és kiváló képminőséget igérnek:Persze az egyes távcsövek felépítésében jelentős különbségek vannak A legegyszerűbb-és legolcsóbb- változatok ED üvegből készülnek.A drágábbak SD üveget ,míg a legfelső kategóriában kálcium-fluorit lencséket találhatunk.
Abba most ne menjünk bele,hogy az egyes gyártók persze némiképp eltérően neveznek üveganyagokat.Előfordulhat például hogy az egyik helyen ED elnevezésű üveg ?egy házzal arrébb?mint SD üveganyag csodálkozik a világra.
Ami az én választásomat illeti,két gyártó műszere közt ingadoztam.Az egyik a TeleVue, a másik pedig a Takahashi volt.A TeleVue mellett a ?márkahűség ? szólt,mivelhogy van egy TeleVue 85-ös apokromátom.Viszont a TeleVue 6 centis apoja ?csak? 1.25?-es kihuzattal bír normál változatban,márpedig egy ilyen kis apo legfőbb előnye a 2?-es okulárokkal elérhető extra nagy látómező.Van persze-dupla annyiért a 2?-es változat is,de annyi pénzből már egy 10 centis apo is kitelne bármelyik márkából.
Vagyis maradt a címben jelzett 60/355-ös Takahashi FS 60 C.
Erről írok a továbbiakban egy kis ismertetést.Azt szeretném bemutatni,hogy egy igazán kicsi távcső is lehet jó választás.Illetve milyen apróbb kellemetlenségek bosszanthatják az embert még egy ?neves?távcső esetén is.
Először kézbefogva a távcsövet,az tűnt fel hogy mennyire könnyű.Persze még nem volt rajta a kereső meg a tubusgyűrű,meg az adapterek,de azokkal együtt sem több,mint két kiló.Maga a tubus egy kiló alatt van.Nyoma sincs a TeleVue távcsövekre jellemző robosztusságnak.Kicsit félve nézegettem a vékonynak tűnő aluminiumtubust.Nem fog ez behorpadni,ha megszorítom a tubusgyűrűvel?
Nos,nem horpadt be.Igaz,nem is szorítottam meg nagyon.
A fogasléces kihuzat a maga a tökély.Ugyanolyan jó,mint a TeleVue kihuzatok.Még teljesen kilazított szorítócsavar esetén sem kotyog.
Az objektív első tagja kálcium-fluorit. A jelenlegi üveganyagok közül ez mutatja a legkissebb színi hibát.Az objektíven sötétzöld FMC bevonat van
.Meglepve tapasztaltam,hogy a 6 centis Takahashi objektívet ki lehet csavarozni és át lehet tenni egy rövidebb tubusba,amelyet szintén mellékeltek a gyártók.Ezzel a megoldással az amúgy sem hosszú tubus még kb.4 centivel lesz rövidebb.Vagyis nem lesz akadálya a 2 ?-es zenittükör használatának.
Egyetlen-de jelentős-hiányosságot fedeztem fel a Takahashi-csomag esetében: nem tartozék a 2?-es kihuzat adapter,azt még külön, kb.50 euróért kellett megrendelnem.
A tubusgyűrű nemcsak szép,de nagyon erős is.Alján fotómenet található.
A kihuzat egy sor szét-és össze-csavarozható adapterből áll, és ezeket lehet variálni ,attól függően,hogy fotózásra,vagy vizuálisan használja az ember.
A kihuzat végében a Takahashira jellemző gyűrűs szorító található. Ez a szorítógyűrű elég sok kellemetlenséget tud okozni az embernek,mire megszokja.Nehéz ugyanis anélkül okulárt cserélni ,hogy el ne ne mozduljon a már beállított távcső.Talán jobb lenne a már bevált módszer, a csavaros-rézgyűrűs megszorítás,még ha az egyesek szerint egy kicsit ki is tolja az okulárt az optikai tengelyből.
Miután megjött a hiányzó adapter,semmi akadálya nem volt annak,hogy csillagos ég alatt is megmutathassa a kis távcső,mire képes.
Okulárok és szűrők egész sorát próbáltam ki hozzá,s ezek alapján leginkább egy 18 és egy 30 mm-es Takahashi LE okulár illetve egy szintén Takahashi Barlow 2X-ező tűnt a legalkalmasabbnak.Ezeken kívűl még egy 2.58 mm-es Pentax XO és egy 40 mm-es TMB Paragon is rövid időre a kihuzatba került.Előbbi a nagy nagyítás eléréséhez-138 X-os-utóbbi pedig a 9 x-es nagyítás melletti csaknem 8 fokos látómező okán.
Kezdjük is mindjárt a Barlow nélküli legnagyobb nagyítással,vagyis a 138 X-ossal.
Ez a nagyítás meg sem kottyan a ?Baby Tak?-nak,ahogyan külföldön nevezik.Az alacsonyan járó Jupiter meglepően sok részletet mutatott.A két egyenlítői fősávon kívűl még további néhány sáv is be-be villant.Ha nem lett volna a légtömegek Horizontközeli zavargása,biztosan jól látszanának.
A fősávokban foltok és csomók,göbök és inhomogenitások sorjáztak.Néha megállt egy pillanatra a levegő,a részletek kimerevedtek és élesekké váltak.
Eléggé meglepő hogy ennyi minden látszik.Vagy a távcső tud többet mint egy 6 centis refraktor, vagy az ember szállította titkon magában alább az elvárásait.
A 138 X-os nagyítást még egy alkalommal használtam az éjszaka folyamán,mert a fotóállványon nem volt éppen könnyű ekkora nagyítással nézelődni.A Vegát néztem meg.
A fényes kékesfehér csillag megmutatta,hogy a Takahashi egy kicsit szinez extra és intrafokálisan.
Hogy mennyire?Ha mondjuk felállítanánk egy tizes skálát,ahol a 10 a legjobb színkorrigáltságú apot jelenti/pl.a TMB-k egyes hosszabb fókuszú példányai/ akkor a kis Takahashi úgy 8-9 körül teljesítene,míg a TeleVue 85-ös 7 körül lenne.
Fókuszban persze nem látszik.Lehet mindenféle reduktort kapni a távcsőhöz,amelyekkel ez a maradék szini hiba is eltüntethető,de a gyakorlatban nincs jelentősége a dolognak.Esetleg fényképezésnél jöhet jól.
Az kis Takahashi optikai minősége bőven prémium-kategória.Nehéz lenne pontos becslést végezni,mert az extra és az intrafokális kép nagyon hasonlítanak egymásra.A külső diffrakciós gyűrű sima,egyenletes fényű Így elsőre úgy tűnt nekem ,hogy egy hajszállal elmarad a TeleVue 85-ösöm optikai minőségétől..
Ezután már olyan nagyításokat használtam,amelyekkel kényelmesen tudtam nézelődni.
A 40 mm-es TMB Paragon hatalmas látómezőt adott.Több száz csillag látszott a Hattyú középső vidékén.Viszont egy kicsit világos volt az égi háttér köszönhetően a kivilágított templomnak a közelünkben.Anélkül ,hogy a manapság sajnálatosan elharapózó egyházellenesség vétkébe esnék,hadd kérdezzem meg,hogy mi a csodának kell éjjelente reflektorokkal kivilágítani a templomokat?
Tehát a világos ég miatt ez a 9 X-es nagyítás nem használható igazán fényszennyezett helyről.Azóta volt szerencsém igazán sötét ésg alatt is nézelődni és nehéz elmondani ,mennyire szép mondjuk a Cygnus-Aquila-Sagittarius vidék ekkora látómezőben.Egy 2?-es Lumicon O III szűrő olyan diffúzködöket is megmutatott,amelyeket addig csak fényképen láttam.
A Fátyol-köd teljes egészében kényelmesen belefért a látómezőbe.Külön-külön is szép,de így az igazi.Az 52 Cygnin átfutó éles nyelv és a diffúzabb NGC 6992-95 remekül egészítik ki egymást.
Ha csak a köd egyes részeit akartam jól látni,akkor a 20 X-os nagyítást adó 18 mm-es Takahashi volt a legjobb választás.Az O III szűrőt a zenittükör elé csavartam be,ezáltal elkerültem azt,hogy minden okulárcserénél azt is tekergetni kelljen.
Az M 27 viszont 40 X-es nagyítással volt a legszebb.Hozzá szintén nagyon jó az O III szűrő.
Közbevetőleg hadd jegyezzek meg valamit : az O III szűrőket csak nagy távcsövekhez ajánlják maguk a gyártók is.Ami azt illeti,nagyobb nagyítás használata esetén tényleg így van,hiszen a nagyítás növelésével egyre kevesebb lesz a szemünkbe jutó fény és a szűrő még ebből is levág valamennyit.Viszont nagy látómezőben,kis nagyítással igenis jól használhatóak.
Egy nagy távcsővel reménytelen megpillantani mondjuk az IC 1396-ot a Cepheusban.Viszont egy ködszűrő és egy 5-6 centiméteres távcső csodaszépen fogja mutatni.Persze a jó ég elengedhetetlen.
Talán ezért is népszerűek annyira a kis refraktorok a hordozhatóság mellett.Tudnak olyat amit a nagy reflektorok nem.Nagy látómezőben diffrakcióhatárolt leképezést.A szemünkbe jutó fénymennyiség pedig ilyen nagyítások mellett hatalmas.A csaknem 9 X-es nagyítás a 6 centiméteres Takahashinál 6.7 mm-es kilépőpupillát jelent.Csaknem a javasolt maximális érték.
A 30 mm-es Takahashi okulár 4 fok feletti látómezeje és 12 X-es nagyítása közepes égnél reálisabb.Az Észak-Amerika -köd ?partvonalai? finoman csipkézve látszódtak és a Kalifornia-öböl is nagyon kontrasztosan emelkedett ki az égi háttérből.
A fényes nyílthalmazok-pl.M 29,M 39,NGC 6910-apró tagokra bontott csillagcsoportok.
Az M 39 például fényesebb tagjai révén egy háromszöget formáz és e háromszög belsejében szétszórtan helyezkedik el a többi csillag.
A látómező kb.4/5-én pontszerűek a csillagok,míg a külső részen elhúzódnak.No itt sem vészesen,de azért észrevehetően.Persze a többi része a látómezőnek kárpótol ezért a kis hibáért.
Viszont a Takahashi Barlow 2X-ező ezt a széltorzítást szinte teljesen megszűnteti.Főleg a 18 mm-es Takahashi okulárral alkottak utolérhetetlen párost.Egyébként is úgy találtam eddig minden távcsövem esetében,hogy a legjobb általános célra használható okulárok a 18-20 mm-es fókuszúak.Ha csak egy okulárt vihetnék magammal valami lakatlan szigetre-mondjuk a Csendes-Óceán közepén,ha lehet-,biztos hogy egy ilyet választanék.
Az éjszaka második felében kényszerűségből a Holdat vizsgálgattam.Ha kivittem a látómező szélén túlra,gyakorlatilag semmi szellemkép nem látszódott.A látómező közepén meg szemfájdító fénnyel fedte fel előttem himlőhelyes ábrázatát.
A Hold pereme egy lehelletnyit elszineződött.Zöldes illetve ibolyás lett,de ezt se sokan vették volna észre rajtam kívűl.
Gondolom a fentiekből kiviláglik,hogy egy nagyon jó távcsőről van szó.Mind optikailag mind mechanikailag.A fogasléces fókuszírozó például ugyanolyan simán és kotyogásmentesen fut ,mint a TeleVue fokuszírozó.Viszont vannak olyan dolgok,amelyek egy picit bosszantják az embert.Például ha Takahashi okulárt használunk,akkor nincs probléma,de ha mondjuk egy Naglert akkor azt kicsit ki kell húzni az adapterből és úgy megszorítani,különben nem lehet élesreállni vele.Ugyanez a helyzet a TMB Paragonnal is meg még más okulárokkal is.Mindig hiányzik 1-2 milliméter a tökéletes élességhez.Ráadásul annyi az adapter meg a gyűrű ,hogy még ezidáig nem tudtam kitalálni mindegyik mire is való.A rövidebb és a hosszabb tubus 145 il.105 mm hosszú.Persze ha átszereli az ember,akkor azt is ki kell totóznia,hogy a gyűrűk ,adapterek közül melyiket kell betenni.Mert akkor a fénycsapdáknak is máshol kell lenni.
Van egy olyan érzésem,hogy kéne még lenni a Takahashi kínálatában egy vékony gyűrűnek,ami ezt az élesség problémát megoldja,de tartok tőle hogy ezt már valamelyik hazai szakemberrel fogom megcsináltatni,mert nincs kedvem aranyáron venni egy kétmilliméteres fémgyűrűt.
Aztán az összes csavar,legyen az keresőtávcső szorító vagy egyéb-csodaszépen megmunkált igényes darab,de teljesen fémből vannak és ha az ember megszorítja őket,akkor bizony nyomot hagyhatnak a kereső tubusán,vagy a zenittükör nyakán.Ezt a problámát már akármelyik kínai távcső esetében kiküszöbölték a gyártóik.
Ezek lennének azok a dolgok,amelyeket mint negatívumot említhetek.Ezeket is csak azért,mert az utóbbi években szinte bármelyik gyártónál hatalmas előrelépések voltak minőség tekintetében.Mondhatni el van kényeztetve az amatőrcsillagász.
Mert amikor annak idején megkaptam az első műanyaglencsés távcsövemet,ezek a dolgok biztosan nem tűntek volna fel.
Kapcsoló anyag:.
-http://takahashi-europe.com/en/FS-60C.php /angol/
http://www.astrovalerio.altervista.org/index.php?option=com_content&task=view&id=6&Itemid=26 /olasz/